Der var afbud fra Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen, Niels Buus.
Ulla Astman deltog fra ca. klokken 14.30 /punkt 2 B, Erik Sørensen deltog fra klokken 15.15/ punkt 3, Kurt T. Nielsen deltog til klokken 17.20/ punkt 11c til og med behandling af ansøgning nummer 27, og Lars Mahler deltog i mødet til klokken 16.45.
Oplæg om Mariagerfjord Kommune og Cemtec
J.nr. 1-30-76-0005-07
Resumé
Mødet blev holdt på Cemtec i Hobro. Erhvervsdirektør Torben Ladefoged præsenterede kort Mariagerfjord Kommune og Cemtec.
Beskrivelse
Torben Ladefoged forklarede, at Mariagerfjord Kommune ønsker fremover fortsat at skabe gode muligheder for at starte og drive virksomheder. Kommunen satser især på turisme- og oplevelsessektoren ved at udnytte dens muligheder inden for naturskønne områder som fjord og skov. Herudover lægger man stor vægt på energi- og materialeteknologi, hvilket bl.a. viser sig i etableringen af Cemtec, Center for Energi- og Materialeteknologi.
Vedrørende Cemtec oplyste Torben Ladefoged at centret ønsker at være førende internationalt for anvendt forskning med særlig fokus på energi- og materialeteknologi. Herudover vil Cemtec være et førende erhvervskollektiv, hvor Cemtecs lejere får de bedst mulige betingelser for - i synergi med de øvrige lejere og Cemtecs medarbejdere - at udvikle deres forretningsmæssige potentialer.
Cemtec har især opnået en styrkeposition inden for brintenergi under overskriften ”Hydrogen Valley”, bl.a. med projektet HEAT, der tidligere er støttet af Vækstforum, samarbejdet med Aalborg Universitet og indvielsen af et nyt inkubationshus, Cocoon, for udvikling af brintrelaterede virksomheder.
1. Godkendelse af dagsorden
J.nr. 1-30-76-0005-07
Resumé
Mødet holdes på Cemtec i Hobro. Med hensyn til mødets tilrettelæggelse henvises til punkterne her nedenfor.
Indstilling
Sekretariatet indstiller, at Vækstforum godkender dagsordenen som grundlag for dagens ordinære møde.
Beslutning
Peter Finnerup bød velkommen på vegne af Ulla Astman og konstaterede, at der var et tillægspunkt til dagsordenen om udpegning af ny repræsentant for Dansk Industri i Vækstforum. Punktet blev indføjet i dagsordenen som punkt 2 B. På denne baggrund godkendte Vækstforum dagsordenen.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen, Niels Buus, Ulla Astman og Erik Sørensen deltog ikke i behandlingen af punktet.
2 A. Godkendelse af referat
J.nr. 1-30-76-0005-07
Resumé
Referat af Vækstforums seneste møde den 25. februar 2008 er tidligere udsendt efter forudgående godkendelse i formandskabet. Der er ikke indkommet kommentarer eller bemærkninger til referatet fra øvrige medlemmer af Vækstforum.
Indstilling
Sekretariatet indstiller, at Vækstforum godkender referatet af Vækstforums møde den 25. februar 2008.
Beslutning
Referatet af Vækstforums møde d. 25. februar 2008 blev godkendt.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen, Niels Buus, Ulla Astman og Erik Sørensen deltog ikke i behandlingen af punktet.
2 B. Udpegning af ny repræsentant for Dansk Industri i Vækstforum
Resumé:
Dansk Industri’s nuværende repræsentant Direktør Niels Buus ønsker at udtræde af Vækstforum Nordjylland og af bestyrelsen for Væksthus Nordjylland. I stedet har Dansk Industri indstillet nye personer til Vækstforum og til bestyrelsen for Væksthus Nordjylland.
Beskrivelse:
Repræsentanten udpeget af følgende erhvervsorganisationer: Dansk Industri, Landbrugsrådet, Dansk Byggeri Tekniq, FRI og DAV, direktør Niels Buus har meddelt, at han ønsker at udtræde af Vækstforum Nordjylland og af bestyrelsen for Væksthus Nordjylland, da han har købt virksomhed uden for Region Nordjylland.
Vækstforum Nordjylland
Dansk Industri har ved brev af 17. april 2008 meddelt, at organisationerne ovenfor i stedet ønsker at indstille følgende personer til Vækstforum Nordjylland. Repræsentanterne indstilles i henhold til Ligestillingsloven:
Adm. direktør Erling Henningsen
Judex A/S
Lyngvej 8
9000 Aalborg
eller
Regionalforeningschef Hanne Schou
Dansk Industri
H.C. Andersens Boulevard 18
1787 København V
I medfør af Lov om Erhvervsfremme § 11 stk. 1 er det Regionsrådet, der udpeger det enkelte medlem af Vækstforum. Udpegningen kan kun ske efter indstilling fra Dansk Industri, Landbrugsrådet, Dansk Byggeri Tekniq, FRI og DAV.
Med hensyn til overholdelse af ligestillingsloven er erhvervsgruppen i Vækstforum repræsenteret med tre mænd og tre kvinder.
Dansk Industris anmodning om personudskiftning vil blive behandlet på Regionsrådets møde den 17. juni 2008.
Bestyrelsen for Væksthus Nordjylland
Det følger af vedtægterne af 28. februar 2007 for Væksthus Nordjylland § 6 stk. 4, at: ”2 medlemmer udpeges af Det regionale Vækstforum i Nordjylland. Heraf skal mindst 1 medlem repræsentere erhvervslivet”.
For tiden er Vækstforum repræsenteret ved:
- Afdelingsformand Kurt T. Nielsen og
- Adm. direktør Niels Buus
Som nævnt ønsker Niels Buus at udtræde af bestyrelsen for Væksthuset. I stedet har Dansk Industri foreslået:
Adm. direktør Richard Fynbo
Fynbo Foods A/S
Vrå, som nyt medlem af bestyrelsen for Væksthus Nordjylland
Indstilling
Det indstilles, at Vækstforum:
a. Tager orienteringen om, at Direktør Niels Buus ønsker at udtræde af Vækstforum Nordjylland til efterretning. Ligeledes indstilles at Vækstforum tager orienteringen om (Dansk Industri, Landbrugsrådet, Dansk Byggeri Tekniq, FRI og DAV’s) indstilling af enten Erling Henningsen eller Hanne Schou som organisationernes kommende repræsentant i Vækstforum til efterretning. Udpegningen sker i Regionsrådet i medfør af Lov om erhvervsfremme og Ligestillingsloven.
b. Endvidere indstilles, at Vækstforum udpeger Direktør Richard Fynbo som nyt medlem til bestyrelsen for Væksthus Nordjylland.
Beslutning
Vækstforum tog orienteringen om Niels Buus’ udtrædelse af Vækstforum til efterretning. Ligeledes tog Vækstforum indstillingen af Erling Henningsen og Hanne Schou som nyt medlem af Vækstforum til efterretning. Udpegningen sker i Regionsrådet i medfør af Lov om erhvervsfremme og Ligestillingsloven. Endvidere fulgte Vækstforum indstillingen om at udpege direktør Richard Fynbo som nyt medlem til bestyrelsen for Væksthus Nordjylland.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen, Niels Buus og Erik Sørensen deltog ikke i behandlingen af punktet.
3. Turismens organisering og finansiering
J.nr. 1-30-76-21-0129-07
Resume
På Formandskabets møde den 5. april 2008 blev der efterlyst et notat om, hvordan turismefremmeindsatsen overordnet er organiseret og finansieret. Notatet skal danne baggrund for Vækstforums strategiske diskussion og beslutning vedrørende resultatkontrakten med Visit Nordjylland.
Beskrivelse
I Danmark er turismen organiseret på tre niveauer. Det nationale- , det regionale- og det kommunale niveau.
I Nordjylland findes der i dag 2 destinationer; Toppen af Danmark (TAD) der dækker Hjørring, Frederikshavn og Læsø kommuner, og Best of Denmark (BOD) der dækker Aalborg, Rebild, Vesthimmerland og Jammerbugt kommune. Turismeorganisationerne i Mariagerfjord, Morsø, Thisted og Brønderslev kommune har ikke organiseret sig i destinationer og arbejder direkte sammen med VisitNordjylland.
I de enkelte kommuner er der i forlængelse af strukturreformen ligeledes sket en tilpasning af turismefremmesystemet i forhold til de nye kommunegrænser. Før strukturreformen var der i alt 32 lokale turistorganisationer. I dag er der 17 organisationer med et driftsmæssigt ansvar.
Pengestrømmene følger i sagens natur organiseringen i forhold til det nationale, regionale og lokale niveau.
Oversigt over bevillinger i 2008:
| VisitDenmark |
130.000.000 kr. |
Statslig bevilling* |
| Visit Nordjylland |
55.000.000 kr. |
Regional bevilling |
| Destinationer TAD og BOD |
5.500.000 kr. |
Kommunale bevillinger |
| Turistbureauer |
32.500.000 kr. |
Kommunale bevillinger |
* Basisbevilling, hvori der ikke er allokeringer på forhånd til de enkelte regioner
Der gøres opmærksom på, at dette punkt skal ses i sammenhæng med udkast til resultatkontrakt mellem VisitNordjylland og Vækstforum. Resultatkontrakten er i bilag 10c og selve behandlingen (i Indstillingsudvalget) er gengivet i bilag 11 c side 49 ff.
VisitNordjyllands Direktør Lars Enevold Pedersen vil præsentere notatet på mødet.
Indstilling
Sekretariatet indstiller, at
- Vækstforum diskuterer turismens organisering og finansiering på baggrund af notatet og tilkendegiver de overordnede retningslinier for Vækstforums engagement omkring turistfremme i Nordjylland.
- Ligeledes indstilles, at Vækstforum konkret tager konkret stilling til resultatkontraktens dækning, til støtteomfanget og støtteprocenten i ”Resultatkontrakten mellem VisitNordjylland og Vækstforum/Region Nordjylland”. (Bilag 11c side 49 ff)
- Afhængig af om Vækstforum kan imødekomme ”Resultatkontrakten” da behandle projektet ”Mit Nordjylland – aktiv, kreativ og tid til det gode liv”. (Bilag 11c side 53 ff.)
Beslutning
Lars Enevold Pedersen, direktør for VisitNordjylland, redegjorde for turismefremmesystemets organisering i Nordjylland. Han understregede især, at der hos destinationsselskaber og erhvervsliv er en vilje og evne til at finde medfinansiering ved støtte gennem Vækstforum eller andre puljer. Herudover bemærkede han, at man søger at anvende midlerne så langt oppe i systemet som muligt, så initiativerne koordineres bedst muligt og dermed giver en stærk profilering af Nordjylland på nationalt plan. Efter sin præsentation af notatet forlod Lars Enevold mødet.
Vækstforum diskuterede herefter resultatkontrakten. Opmærksomheden var især fokuseret omkring måling af resultatkontraktens effekter. Sekretariatet oplyste, at Resultatkontrakten vil blive revideret årligt på baggrund af rapportering af opnåede resultater og effekter. Sammen med VisitNordjyllands sekretariat vil der blive udarbejdet et system, som hurtigt og årligt vil generere relevante data til brug for effektvurdering og diskussion i Vækstforum.
På forespørgsel oplyste sekretariatet, at indstillingen om en støtteprocent på 50 er en reduktion af det ansøgte fra VisitNordjylland, som har søgt om en støtteprocent på 55. Reduktionen betyder at VisitNordjylland relativt set skal tilvejebringe ekstra medfinansiering.
På denne baggrund godkendte Vækstforum resultatkontrakten med VisitNordjylland. Det blev endvidere pointeret, at der er tale om en reservation, som frigøres ved, at VisitNordjylland for det første reviderer resultatkontrakten svarende til det nye rammebeløb - og bruger den skabelon som gælder for samarbejdsaftalen med AAU og Væksthuset. For det andet skal VisitNordjylland udarbejde EU-ansøgninger på de dele af resultatkontrakten, som forventes finansieret af EU-midler. Den reviderede resultatkontrakt forelægges Vækstforum til orientering, mens EU-ansøgningerne forelægges til godkendelse, hvilket er styrelsens betingelser for behandling af sidstnævnte.
Som konsekvens af Vækstforums godkendelse af resultatkontrakten bortfaldt behovet for at behandle projektet ”Mit Nordjylland – aktiv, kreativ og tid til det gode liv”.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen, Niels Buus og Erik Sørensen deltog ikke i behandlingen af punktet. Endvidere deltog Mogens Gade og Karen Melson ikke i behandlingen af resultatkontrakten jf. habilitetsreglerne.
Bilag: ”Turismefremmesystemets organisering i Nordjylland”.
Andre relevante dokumenter:
- Indstillingsudvalgets behandlingen af ”Resultatkontrakten” er gengivet i bilag 11c side 49 ff.
- Selve Resultatkontrakten er i bilag 10c
- Indstillingsudvalgets behandling af ”Mit Nordjylland” er i bilag 11c side 53 ff.
4. Godkendelse af Handlingsplan 2008
J.nr. 1-30-76-0005-07
Resumé
Med udgangspunkt i Vækstforums møde den 25. februar 2008 har sekretariatet udarbejdet et forslag til Handlingsplan for 2008. Handlingsplanen udgør det tekniske grundlag for ansøgningssystemet i perioden primo 2007 til ultimo 2009 og bygger videre på den forrige handlingsplan, men indeholder også en række ændringer, hvoraf de væsentligste er forslaget om syv indholdsmæssige fokuseringer som udgangspunkt for tildeling af støtte til store projekter, samt forslaget om kun én årlig ansøgningsrunde og prioritering baseret på prækvalificering.
Beskrivelse
Som besluttet på Vækstforums møde den 25. februar 2008 skal der vedtages en handlingsplan for perioden medio 2008 til ultimo 2009. Den nye handlingsplan udgør det tekniske grundlag for indkaldelse, udvælgelse og indstilling om støtte til projekter i den nævnt periode.
Sekretariatet fremlægger derfor et forslag til Handlingsplan 2008, som er blevet til på baggrund af diskussionen på Vækstforums seneste møde og diskussion af hovedlinierne i Dialoggruppen den 25. marts 2008.
Når både Handlingsplan 2007 og Handlingsplan 2008 opererer med skæve terminer, beror det på en afvejning af mængden af indkomne ansøgninger i 2007 i forhold til behovet for indholdsfornyelse og tilstedeværende budget. På denne baggrund viste det sig hensigtsmæssigt ikke at justere planen for 2007 med effekt allerede fra årsskiftet, men i stedet vente til medio 2008 for på denne måde at afslutte den projektportefølje, som Vækstforum havde oparbejdet gennem 2007.
Forslaget til Handlingsplan 2008 kan resumeres således:
Fokuseringer (afsnit 2)
På mødet den 25. februar vedtog Vækstforum at stille skarpt på en række temaer (fokuseringer), fordelt på fem af strategiens i alt syv indsatsområder. Disse er:
- Stærke klynger (specifikt: IKT; Fødevarer; Byggeri)
- Energi
- Kompetenceløft
- Regionalt innovationsmiljø
- Turisme og oplevelsesøkonomi
Det udkast, som Vækstforum diskuterede den 25. februar, er siden blevet justeret og udbygget med mere præcise kriterier for, hvad ansøgere specielt skal lægge vægt på indholdsmæssigt.
Organisatorisk opbygning (afsnit 3)
Dette afsnit er uændret for så vidt angår beskrivelsen af Vækstforums og Indstillingsudvalgets rolle, mens der er tilføjet et afsnit om Formandskabet. Afsnittet om sekretariatet vil blive ændret, hvis den kommunale udstationering af medarbejdere ændres, hvilket stadig overvejes af kommunerne. Endelig vil proceduren for små projekter blive konsekvensrettet, afhængig af Vækstforums beslutning på dette punkt, jf. nedenfor.
Generelle regler for kriterier og støtte (afsnit 4)
Dette afsnit er tilføjet et nyt punkt om effektmåling, således at dette nu udgør et selvstændigt punkt, hvor det understreges, at enhver ansøgning skal sandsynliggøre den socio-økonomiske effekt i kvantitative og/eller kvalitative termer og angive indikatorer herfor.
Endvidere er der tilføjet et punkt om bæredygtighed, hvor ansøger bedes om at redegøre for den fremtidige videreførelse og finansiering af projektet efter støtteperiodens udløb. Endelig er de øvrige punkter blevet tekstmæssig tydeliggjort på en række områder.
Særlige regler og kriterier for små projekter (afsnit 5)
Der er tale om et helt nyt afsnit, som beskriver betingelserne for støtte til små projekter, baseret på de erfaringer, der er gjort i forbindelse med den tidligere periode. I forhold til den hidtidige administrationspraksis er det sket en tydeliggørelse (som indskrænker støtte) på følgende punkter:
- Der ydes ikke støtte til primærerhverv (landbrugs- fiskeri-, gartneri- og skovbrugserhvervet). Sådanne ansøgninger henvises til landdistriktsprogrammet og andre støtteordninger, som eksisterer indenfor ministeriet for Fødevare- erhvervsområdet.
- Der ydes kun medfinansiering til ”hele” afgrænsede projekter, som meningsfuldt kan stå alene. Der ydes ikke støtte til delelementer af et større projekt/satsning, bortset fra:
- medfinansiering til de regionale delelementer af en større national eller international satsning
- medfinansiering hvor to eller flere regionale Vækstfora arbejder sammen om at løfte et indholdsmæssigt større projekt
- der ydes ikke støtte til overhead omkostninger, det vil sige udgifter til husleje, varme, kommunikation og kontorhold m.m. samt til kost og forplejning
- der gives ikke tillægsbevillinger til det samme projekt.
Ansøgningsprocedurer (afsnit 6)
Handlingsplanen indeholder i alt fire forskellige typer af ansøgningsprocedurer, som kan sammenfattes som vist i tabellen nedenfor:
|
Ansøgningstype |
Procedure |
|
Eksterne projekter (hovedspor) |
| A. |
Store projekter (budget over 500.000 kr.) indkaldt via åben ansøgningsrunde én gang om året, hvor en af Vækstforum afsat økonomisk ramme disponeres |
Ansøgningsrunden er delt i to faser:
- prækvalificering svarende til 130% af de afsatte midler
- endelig beslutning vedr. færdigudviklede (prækvalificerede) projekter, svarende til 100% af den økonomiske ramme
|
| B. |
Små projekter (budget mellem 100.000 og 500.000 kr.) som indkaldes løbende via annoncering på Vækstforums hjemmeside |
Hurtig procedure, hvor ansøgningen behandles i sekretariatet, der sender den samlede sagsfremstilling med indstilling i skriftlig høring i Vækstforum. |
|
Interne projekter |
| C. |
Projekter defineret på forhånd som led i partnerskabsaftalen mellem regeringen og Vækstforum. Vækstforum afgør årligt hvor meget af den økonomiske ramme der skal gå til denne type projekter |
Projekterne identificeres af parterne og indsættes i en treårig aftale med årlig revision. Som hovedregel forankres projekterne hos regionale partnere, som vækstforum anmoder om at udvikle og implementere projektet |
| D. |
Interne projekter initieret af Vækstforum selv på områder som ikke måtte være dækket af prækvalificerede projekter eller projekter under partnerskabsaftalen |
Ingen formel procedure, men hvis behov identificeres vil projektet blive diskuteret og igangsat af Vækstforum med forankring hos regionale partnere. Ventes kun brugt i sjældne og ganske særlige tilfælde |
Den væsentligste ændring ift. Handlingsplan 2007 er overgang til én årlig ansøgningsprocedure for de store eksterne projekter. På et nærmere fastsat tidspunkt indkalder Vækstforum projektskitser fra potentielle ansøgere baseret på de vedtagne fokuseringer. Ansøgere fremsender på denne baggrund en projektskitse på et særligt skema. På denne baggrund vil Vækstforum foretage en prækvalificering af et antal projekter med en ansøgningsværdi, der overstiger den fastsatte økonomiske ramme med 30%, således at den endelige udvælgelse sker på et tilstrækkeligt og konkurrencepræget grundlag.
For de ikke prækvalificerede projekter vil det ikke være muligt at indsende en endelig ansøgning. For de prækvalificerede vil Vækstforum invitere disse til at forberede en endelig ansøgning og samtidig gøre sine bemærkninger til projektets indhold og form. Det er op til projektansøger selv at tage ansvar for færdiggørelse af projektskitsen. Sekretariatet vil assistere ansøger i denne fase med råd og vejledning, men samtidig holde ”armslængde” til projektet, så sammenblanding af interesser undgås.
Samtidig med prækvalificeringen fastsætter Vækstforum en dato for den endelige behandling af de prækvalificerede projekter. Til denne dato skal projekterne foreligge i en færdigudviklet form. Ved den endelige behandling af de færdigudviklede (prækvalificerede) projekter vil Vækstforum vælge de projekter, som ansøgningsmæssigt svarer til de afsatte ramme for 2008. Dette betyder, at der skal frasorteres projektansøgninger svarende til 30% af de prækvalificerede projekter. Det understreges derfor, at en prækvalificering ikke er ensbetydende med et ja fra Vækstforum til den endelige projektansøgning.
Med hensyn til proceduren for godkendelse af indstillinger på små ansøgninger lægges der to alternativer frem:
- fortsat skriftlig høring i Vækstforum som hidtil
- afgørelse i sekretariatet (ca. to uger hurtigere, men mindre legitimitet/indsigt)
Støttegrundlag (afsnit 7)
Afsnittet lægger som i den forrige handlingsplan op til at udforme regelsættet, så det passer til strukturfondene. Med hensyn til støtteprocent lægges der fortsat op til at yde maksimalt 50%, hvilket kun kan forhøjes rent undtagelsesvis og kun efter eksplicit beslutning i Vækstforum.
Som noget nyt foreslås det, at projekter som søger støtte i Kattegat-Skagerrak programmet (EU's program for interregionalt samarbejde) efter konkret vurdering i Vækstforum kan få en forhøjelse af støtteprocenten, da private virksomheders medfinansiering ikke kan udløse EU-støtte under dette program.
Det vil være op til Vækstforum løbende at udvikle de nærmere kriterier for finansiering ud over 50% på baggrund af indstillinger fra sekretariatet.
Tidsplan (afsnit 8)
Her fremlægges to alternativer for behandling af ansøgninger:
- prækvalificering på mødet i juni og endelig udvælgelse på mødet i december. Ulempen er kort tid for ansøgere til at forberede prækvalificeringen (reelt et par uger). Fordelen er, at der er god tid til udformning af den endelige ansøgning.
- prækvalificering på mødet i september og endelig udvælgelse på mødet i januar 2009. Ulempen er det sene tidspunkt for endelig afgørelse. Fordelen er, at der er god tid til både at forberede prækvalificeringen og den endelige ansøgning.
Koordinering med andre programmer og initiativer (afsnit 9)
Dette afsnit er alene en opdatering af beskrivelsen af de nationale og EU programmer, som også er beskrevet i Handlingsplan 2007.
Kommunikation og dialog
Den nye handlingsplan vil blive annonceret på hjemmesiden og alle væsentlige interessenter underrettet direkte. Ligesom sekretariatet gerne kommer og orienterer direkte om de nyeste ændringer i handlingsplanen og i erhvervs- og udviklingsstrategien.
Indstilling
Sekretariatet indstiller, at Vækstforum
- godkender udkast til Handlingsplan 2008, herunder
- tager stilling til ansøgningsproceduren for små projekter
- tager stilling til tidsplanen for ansøgninger.
Beslutning
Sekretariatet gennemgik de væsentligste ændringer i Handlingsplan 2008 set i forhold til Handlingsplan 2007. På denne baggrund besluttede Vækstforum, at
- godkende Handlingsplan 2008 med bemærkning om at sekretariatet før offentliggørelse rent administrativt klargør, hvilke dele af fokuseringerne der ikke gøres til genstand for åben indkaldelse af prækvalificeringsansøgninger (IKT, Byggeri og størstedelen af Kompetenceløft) samt forenkler og tydeliggør beskrivelsen af de specifikke kriterier for fokuseringerne.
- behandle ansøgninger på små projekter ved en skriftlig høringsprocedure i Indstillingsudvalget frem for i Vækstforum. Indstillingsudvalget vil få en uges svarfrist. I tilfælde af uenighed i Indstillingsudvalget kan udvalget dog beslutte at sende ansøgningen (uenigheden) i skriftlig høring i Vækstforum.
- fastsætte tidspunktet for behandling af ansøgninger til prækvalificering til mødet d. 29. september 2008 og fastsætte tidspunktet for den endelige udvælgelse af projekter til et Vækstforummøde i januar 2009. Herudover besluttede Vækstforum at gennemføre to ansøgningsrunder med forudgående prækvalifikation i løbet af 2009.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen og Niels Buus deltog ikke i behandlingen af punktet.
Bilag: Udkast til Handlingsplan 2008
5. Status for partnerskabsaftalen med regeringen
J.nr. 1-33-76-0007-07
Resumé
Økonomi- og Erhvervsministeriet har inviteret Formandskabet til en politisk drøftelse af den regionale partnerskabsaftale, som blev indgået i juni 2007. Drøftelsen forventes at finde sted ultimo juni. Samtidig har ministeriet dels anmodet Vækstforum om en statusrapport på de igangværende initiativer under partnerskabsaftalen, dels efterlyst mulige emner til supplering af de nuværende, senest den 14. april 2008.
Beskrivelse
Økonomi- og erhvervsministeren har den 12. februar inviteret Vækstforums formandskab til en politisk drøftelse af den regionale partnerskabsaftale, som blev indgået i juni 2007. I denne forbindelse har ministeriet bedt Vækstforums sekretariatet om en indikation af, om den politiske drøftelse skal ligge før eller efter Vækstforums møde i juni.
Sekretariatet har svaret, at en dato efter Vækstforums møde i juni foretrækkes, således at der kan foretages en grundig drøftelse i Vækstforum forud for mødet med ministeren. På denne baggrund er formandskabet efterfølgende inviteret til møde med Økonomi- og erhvervsministeren den 20. juni kl. 13.00.
Som forberedelse for de politiske drøftelser - og til brug for drøftelser i Danmarks Vækstråd den 6. maj - har ministeriet anmodet om at få en statusrapportering for implementeringen af partnerskabsaftalen tilsendt på et særligt skema senest den 2. april. Af tidsmæssige grunde har det ikke været muligt at diskutere afrapporteringen i Vækstforum inden fremsendelse til ministeriet. Afrapporteringen fremlægges derfor nu (se bilag) og eventuelle bemærkninger vil blive eftersendt til ministeriet.
Afrapporteringen indeholder tre typer af initiativer:
A: Initiativer udviklet før Partnerskabsaftalen og indarbejdet heri
B: Initiativer udviklet direkte på baggrund af Partnerskabsaftalen
C: Initiativer udviklet til den Regionale Udviklingsstrategi med stor relevans for Partnerskabsaftalen.
Initiativerne under A er projektideer, som allerede var under overvejelse, da partnerskabsaftalen blev til og derfor indgik som bidrag til aftalens indhold. Denne type af initiativer er i vid udstrækning allerede godkendt til støtte af Vækstforum (fx VIV-ext), eller på vej til behandling i Vækstforum (fx Videnspredningsaftalen).
Initiativerne under B er udarbejdet fra ”bunden” efter indgåelse af partnerskabsaftalen ved at Vækstforum i efteråret bad en række tovholdere om at overveje, hvordan specifikke initiativer kunne udvikles. Der er typisk tale om initiativer inden for uddannelsesområdet, hvor Vækstforums strategi oprindelig ikke var så eksplicit (fx omkring ungeindsatsen). Derfor behovet for nyudvikling af disse initiativer. B-initiativerne kan siges at have en særlig status, fordi Vækstforum selv har initieret disse.
Initiativerne under C er typisk projektinitiativer som er udarbejdet som ansøgninger til erhvervsudviklingsstrategien (REUS) uden at have et specifikt sigte på partnerskabsaftalen, men som alligevel passer til denne (fx Bretteville om oplevelsesøkonomisk iværksætteri).
Endvidere har ministeriet meddelt, at man forventer, at de politiske drøftelser af de regionale partnerskabsaftaler i juni 2008 vil resultere i, at parterne bliver enige om nye initiativer eller særlige fokusområder inden for rammen af partnerskabsaftalerne, som der kan arbejdes videre med i partnerskabsaftalens restløbetid frem til 2009. Til brug for forberedelsen af de politiske drøftelser har Økonomi- og Erhvervsministeriet anmodet om Vækstforums udspil til nye konkrete initiativer senest den 14. april 2008. På grund af tidsfristen har det alene været muligt at diskutere disse emner på formandskabets møde den 7. april, hvor formandskabet pegede på følgende emner:
Prioritet a:
- Opfølgning på infrastrukturkommissionens arbejde, specielt IKT og intelligente transportsystemer
- Energi, klima og miljø
Prioritet b:
- Kvalificeret arbejdskraft
- Uddannelse (yderområde og samarbejde)
Det er understreget i svaret til ministeriet, at de nævnte emner alene skal opfattes som formandskabets umiddelbare holdning før drøftelse i Vækstforum.
Vækstforum vil på det kommende møde i juni diskutere oplæg og mandat for formandskabets møde med Økonomi- og Erhvervsministeren.
Indstilling
Sekretariatet indstiller, at Vækstforum
- drøfter den fremlagte afrapportering på partnerskabsaftalen med regeringen
- tilkendegiver at der bør arbejdes videre med konkretisering af B-initiativerne, således at disse kan fremlægges for Vækstforum i mere konkret form
- diskuterer formandskabets indspil af nye emner til Økonomi- og Erhvervsministeriet
Beslutning
Vækstforum tog afrapporteringen af partnerskabsaftalen til efterretning, herunder at der arbejdes videre med at få B-initiativerne beskrevet i mere konkret form.
Vækstforum besluttede, at Partnerskabsaftalen, herunder indspil til nye emner, vil blive drøftet nærmere på mødet d. 18. juni 2008.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen og Niels Buus deltog ikke i behandlingen af punktet.
Bilag: Status for nordjyske initiativer under partnerskabsaftalen
6. Indstilling af projekt til Program for Brugerdreven Innovation
J.nr. 1-30-76-23-0117-07
Resumé
Under Program for Brugerdreven Innovation er der øremærket en pulje til de regionale vækstfora, som hvert år kan indstille projekter til puljen. Erhvervs- og Byggestyrelsen har i år anmodet Vækstforum Nordjylland om at indstille 1-2 projekter, der tilsammen kan opnå tilskud i størrelsesorden 6 mio. kr. Indstillingen skal ske senest 24. september. Vækstforum skal derfor beslutte hvilken proces, der regionalt skal lede frem til udvælgelsen af 1-2 projekter.
Beskrivelse
Som led i udmøntningen af regeringens globaliseringsstrategi blev der sidste år igangsat et 4-årigt program for brugerdreven innovation, hvorunder der uddeles ca. 100 mio. kr. årligt. Formålet er at styrke både private virksomheders og offentlige institutioners produktudvikling og innovationsevne i et tættere samspil med kunden.
Programmet kan støtte projekter, der undersøger brugernes behov på en måde, der adskiller sig fra almindelig praksis, og integrerer brugernes behov i udviklingen af produkter og services. Der samarbejdes således oftest med videnmiljøer, som kan bidrage med at vise nye veje til at afdække brugernes kendte eller ikke-erkendte behov. Der lægges vægt på, at projekterne har en høj kvalitet, og at de bidrager til at styrke innovationen i virksomheder og offentlige institutioner. Endvidere lægges der vægt på, at projekterne har erhvervspolitisk potentiale, og at de ikke kun kommer en snæver kreds af partnere til gode.
Offentlige institutioner og myndigheder kan modtage op til 75% i tilskud, mens private virksomheder og organisationer kan modtage op til 50%. Pga. statsstøttereglerne vil virksomhederne selv typisk skulle medfinansiere 50% af de tilskudsberettigede omkostninger.
Programmet indeholder tre indsatsområder:
- en regional indsats
- en strategisk indsats
- en indsats for andre perspektivrige områder.
De to sidstnævnte udbydes i national konkurrence.
Erhvervs- og Byggestyrelsen anmoder hvert år de regionale vækstfora om at indstille projekter under den regionale indsats. Sidste år indstillede Vækstforum Nordjylland telehomecare-projektet TELEKAT, som efterfølgende har opnået en støtte på 5,8 mio. kr.
I år kan Vækstforum Nordjylland indstille 1-2 projekter, der tilsammen kan opnå tilskud i størrelsesorden 6 mio. kr.
Det er op til Vækstforum Nordjylland at beslutte, hvilken proces der skal lede frem til udvælgelsen af 1-2 projekter. Indstillingen skal være Erhvervs- og Byggestyrelsen i hænde senest 24. september.
Erfaringerne med indstilling af regionale projekter i 2007 viser, at det har været vigtigt at være i tidlig dialog med ansøgere og formidle konkrete cases for at øge kvaliteten i projekterne og sikre brugerdrevet fokus. Mange regioner har derfor i 2008 valgt mere fokuserede processer.
I udkast til Vækstforums handlingsplan 2008-2009 er indarbejdet øget fokus på brugerdreven innovation og det strategiske innovationsarbejde med henblik på at skabe øget fokus på og viden om området fremover.
Hvad angår processen med indstillingen af 1-2 projekter i 2008, er det vigtigt at være opmærksom på, at projekterne erfaringsmæssigt skal bruge op mod 8 uger på at udarbejde en ansøgning til Program for Brugerdreven Innovation. Det udvalgte projekt skal derfor have besked senest i starten af august. Det foreslås derfor, at Vækstforum overvejer følgende muligheder:
- at udvælge 1-2 projekter blandt de projektideer, der indkommer under de udbudte fokuseringer i Vækstforums nye handlingsplan (såfremt dette sker til juni-mødet). De mest relevante projekter i prioriteret rækkefølge vil derefter blive sendt i skriftlig høring hos Vækstforum i løbet af juli.
- at udvælge nogle få områder i den nye handlingsplan og iværksætte en fokuseret idéansøgningsproces med henvendelse til udvalgte aktører og med ansøgningsfrist primo juni. Her fremstår byggeri, ikt, og oplevelsesøkonomi, som de områder, der p.t. har størst brugerfokus, og det foreslås, at Vækstforum kontakter de etablerede samarbejder på disse områder – Smart City, IKT partnerskabet og ApEx - mhp. at de udarbejder projektideer. 1-2 projekter udvælges herefter af Vækstforum på junimødet. For tidsmæssigt at give projekterne mindst tre uger til forberedelse vil sekretariatets indstillinger blive sendt i skriftlig høring i Indstillingsudvalget.
I udvælgelsen vil der blive lagt vægt på, at projektet er i overensstemmelse med tildelingskriterierne under Program for Brugerdreven Innovation, og at projekterne i særlig grad viser nye og spændende veje til brugerdreven innovation kombineret med et klart perspektiv for regional udvikling.
Indstilling:
Det indstilles, at Vækstforum beslutter hvilken proces, der skal lede til indstillingen af projekter til Program for Brugerdreven Innovation, idet det bemærkes at det ene alternativ afhænger af beslutningen under punkt 4.
Beslutning
Som konsekvens af beslutningen om først at foretage en prækvalificering på mødet den 29. september 2008 (jf. punkt 4), besluttede Vækstforum at følge alternativ 2, dvs. at udvælge nogle få områder i den nye handlingsplan og iværksætte en fokuseret idéansøgningsproces.
For at fokusere processen mest mulig besluttede Vækstforum at henvende sig alene til AAU for at finde mulige projekter inden for rammerne af International Center for Innovation.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen og Niels Buus deltog ikke i behandlingen af punktet.
Bilag: Brev fra Erhvervs- og Byggestyrelsen af 11. marts 2008.
7. Procedure for udpegning af regionsrådsmedlemmer til bestyrelser
J.nr. 0-2-0051-07
Resumé:
Spørgsmålet om udpegning af regionsrådsmedlemmer til selvstændige juridiske enheders bestyrelser har givet anledning til en del tvivl og usikkerhed.
I forbindelse med en tidligere godkendelse har økonomi- og erhvervsministeren stillet betingelse om, at Vækstforum udpeger de konkrete medlemmer af regionsrådet, som skal indgå i bestyrelserne. Denne forudsætning gør, at den tidligere aftalte procedure må ændres.
Beskrivelse:
Siden Lov om Erhvervsfremme trådte i kraft har der hersket en del tvivl om den praktiske håndtering af regionsrådsmedlemmers udpegninger til selvstændige juridiske enheders bestyrelser.
Spørgsmålet har gentagne gange været drøftet i Vækstforum. Senest den 10. september 2007, hvor der blev indgået aftale om en særlig ”arbejdsgang” for disse udpegningssager.
Imidlertid har økonomi- og erhvervsministeren i et tidligere godkendelsesbrev indføjet en betingelse om, at : ”Under forudsætning af, at det er Vækstforum Nordjylland, der udpeger de konkrete medlemmer af regionsrådet, som skal indgå i bestyrelserne, kan jeg godkende følgende…”
Med henblik på at imødekomme økonomi- og erhvervsministerens beslutning må proceduren for udpegninger derfor tilpasses. Den nye proceduren bliver derfor, at:
- Udpegningssagerne behandles først i Forretningsudvalget og Regionsrådet.
Regionsrådet beslutter om Rådet finder det relevant og formålstjenligt, at et medlem indtræder i den pågældende selvstændige juridiske enheds bestyrelse og beslutter, hvilket af Rådets medlemmer der konkret skal udpeges til den pågældende bestyrelse under forudsætning af dispensation fra økonomi- og erhvervsministeren.
- Herefter går udpegningssagen til beslutning i Vækstforum i medfør af Lov om Erhvervsfremme § 9 stk. 5 På baggrund af Vækstforums indstilling anmodes om ministerens godkendelse.
Følgende procedure blev aftalt med Vækstforums formandskab på mødet den 7. april 2008:
- Forvaltningen vurderer, om formålet, som den pågældende bestyrelse varetager, kan betragtes som erhvervsudviklingsaktiviteter efter definitionen i Lov om Erhvervsfremme.
- Finder Regionsrådet det relevant og formålstjenligt, at et medlem af Regionsrådet indgår i bestyrelsen, udpeger regionsrådet et medlem.
- Dette medlem må ikke på udpegningstidspunktet være medlem af Vækstforum
På disse betingelser vil Vækstforum som princip kunne godkende det foreslåede medlem af Regionsrådet. Godkendelsen gives i form af en anbefaling til økonomi- og erhvervsministeren om at ministeren godkender, at det pågældende medlem af Regionsrådet indtræder i bestyrelsen.
Indstilling:
Sekretariatet indstiller, at Vækstforum godkender det ovenfor nævnte princip, hvorefter det af Regionsrådet foreslåede medlem efterfølgende godkendes af Vækstforum med henblik på at opnå økonomi- og erhvervsministeren godkendelse i medfør af Lov om Erhvervsfremme § 9 stk 5.
Beslutning
Vækstforum besluttede at følge indstillingen.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen og Niels Buus deltog ikke i behandlingen af punktet.
8. Genbehandling: Bestyrelsesudpegning; SydThy Erhvervs- og Uddannelsescenter
Resumé:
Vækstforum behandlede på sit møde d. 10. september 2007 en anmodning fra Sydthy Erhvervs- og Uddannelsescenter om udpegning af et regionsrådsmedlem til centrets bestyrelse. Som betingelse for en indstilling til Økonomi- og erhvervsministeren, efterlyste Vækstforum mere klar og overskuelig information om Centerets erhvervsrettede aktiviteter. Siden Vækstforums møde har der været afholdt møder med Uddannelsescenteret om de mere erhvervsrelaterede aktiviteter i Centeret.
Vækstforum opfordres til, på baggrund af de nedenstående oplysninger, at indstille til Økonomi- og erhvervsministeren, at denne giver sin tilladelse til, at et medlem af Regionsrådet indtræder i bestyrelsen for Sydthy Erhvervs- og Uddannelsescenter.
Beskrivelse
Sydthy Erhvervs- og Uddannelsescenter er et lokalt kompetencecenter for erhvervsrettet uddannelse, kompetenceudvikling, almen uddannelse og udvikling af kulturtilbud generelt. Centret er et lokalt samlingspunkt for området, og er etableret som en selvejende institution.
Uddannelsescenterets bestyrelse er sammensat med repræsentanter for:
- Thisted kommune
- Thy Erhvervsråd
- LO
- Det Thylandske landøkonomiske selskab
- Region Nordjylland.
Sydthy Erhvervs- og Uddannelsescenter gennemfører inden for erhvervsrettet uddannelse og kompetenceudvikling bl.a. virksomhedskurser (fx LEAN), kompetencekurser for ledige og ansatte samt iværksætteraktiviteter bl.a. inden for kulturområdet. Erhvervsrettet uddannelse og kompetenceudvikling afvikles som oftest i samarbejde med EUC Nordvest.
I 2007 blev der afholdt en række virksomheds- og erhvervsudviklende aktiviteter for private virksomheder og offentlige myndigheder. Her kan nævnes kurser for private virksomheder (fx Ideal Combi og JA Plast), kurser for Thisted Kommunes erhvervsudviklingsafdeling og Thy Erhvervsråds generalforsamling. Der er tale om virksomheder og myndigheder, der sammen og hver for sig har interesse i og indflydelse på erhvervsudviklingen i Thisted Kommune.
Desuden modtager en del af de lokale virksomheders udenlandske arbejdskraft danskundervisning på centret.
Udpegningen sker for en 4-årig periode, som følger den kommunale valgperiode. Denne udpegning udløber derfor ved udgangen af år 2009.
Da Regionsrådet er udpegende myndighed, følger det af diæt- og kørepengereglerne, at regionsrådet skal udbetale til (delvist) dækning af tabt arbejdsfortjeneste og transportudgifter.
Vækstforum bevilgede på sit møde d. 28. november 2007, 440.000 kr. til udvikling af Sydthy Erhvervs- og Uddannelsescenters profil og aktiviteter inden for eksempelvis kultur, turisme, oplevelsesøkonomi og uddannelse. Bevillingen er kun gældende i år 2008.
Forudsat at Vækstforum kan tiltræde, at et medlem af Regionsrådet udpeges til bestyrelsen, har Regionsrådet peget på Regionsrådsmedlem Peter Therkildsen.
Indstilling
Det indstilles, at Vækstforum indstiller til Økonomi- og erhvervsministeren, at ministeren i medfør af Lov om Erhvervsfremme § 9 stk. 5 giver tilladelse til, at Regionsrådsmedlem Peter Therkildsen udpeges som Region Nordjyllands repræsentant i Bestyrelsen for Sydthy Erhvervs- og Uddannelsescenter. Peter Therkildsen er ikke på udpegningstidspunktet medlem af Vækstforum.
Beslutning
Vækstforum besluttede at følge indstillingen.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen og Niels Buus deltog ikke i behandlingen af punktet.
Bilag: Vedtægter for Sydthy Erhvervs- og Uddannelsescenter
9. Udpegning af to Vækstforum medlemmer til NOVI’s Ejendomsfond
J.nr. 0-2-0013-08
Resumé
I forbindelse med en opdatering af vedtægterne for NOVI Ejendomsfond er kompetencen til at udpege medlemmer til bestyrelsen også blevet ændret.
Det følger nu af vedtægterne, at Vækstforum selvstændigt skal udpege to medlemmer til NOVI’s Ejendomsfond, ligesom Region Nordjylland skal udpege to medlemmer til bestyrelsen (Denne udpegning afventer Vækstforums beslutning i punkt 7).
Sagsfremstilling
Vedtægterne for NOVI’s Ejendomsfond er blevet ændret. I forbindelse med ændringerne er kompetencen til at udpege medlemmer til bestyrelsen også blevet ændret. Ifølge de nye vedtægter skal bestyrelsen nu bestå af syv medlemmer, udpeget således:
- To medlemmer udpeges af Region Nordjylland
- Ét medlem udpeges af Aalborg Universitet
- To medlemmer udpeges af Vækstforum for Region Nordjylland
- Derudover er borgmesteren for Aalborg Kommune og rådmanden for Teknik- og Miljøforvaltningen fødte medlemmer.
NOVI Ejendomsfond er oprindeligt stiftet af Nordjyllands Amt, Aalborg Kommune og Aalborg Universitet. Fonden har til formål at fremme teknologi- og erhvervsudviklingen i den nordjyske region. Til det formål skal fonden bl.a.:
- Erhverve og besidde bygninger eller erhverve velbeliggende erhvervsarealer og herpå opføre eller formidle opførelse af bygninger til brug for aktiviteter i en videnspark i samarbejde med Aalborg Universitet.
- Fonden kan tillige stille rådgivning, service og lignende til rådighed for de virksomheder, der etablerer sig i bygningerne.
Vækstforum skal indledningsvist udpege to repræsentanter i bestyrelsen.
Bestyrelsesmedlemmerne udpeges for en periode af fire år. På grund af kommunalreformen udløber denne udpegningsperiode med udgangen af år 2009.
Det er på nuværende tidspunkt uafklaret, om de repræsentanter, som Vækstforum udpeger, er omfattet af diæt- og kørepengereglerne, når Vækstforum er direkte udpegende enhed. Det kan derfor ikke afvises, at der kan følge økonomiske forpligtigelser med en udpegning som Vækstforums repræsentanter i NOVI Ejendomsfond. Det vil snarest blive afklaret, om Vækstforums udpegninger skal godkendes i Regionsrådet, og derved blandt andet opnå Regionsrådets udbetaling af diæt og kørepenge.
Indstilling
Det indstilles, at Vækstforum udpeger to repræsentanter til bestyrelsen for NOVI’s Ejendomsfond.
Beslutning
Vækstforum udpegede Henrik Sørensen, adm. direktør for Desmi, og Ivan Ziegler, formand for HK Aalborg, til bestyrelsen for NOVI’s Ejendomsfond.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen og Niels Buus deltog ikke i behandlingen af punktet.
Bilag:
- Vedtægter for Ejendoms- og finansieringsfonden for Nordjyllands Videnpark
- Se eventuelt mere om NOVI på: www.novi.dk
10. Samarbejdsaftaler
J.nr. 1-30-76-0005-07
Resumé:
Vækstforum har lagt vægt på at indgå samarbejdsaftaler med de regionale partnere, som er væsentlige udviklere, støttemodtagere og operatører indenfor erhvervsudviklingsstrategiens indsatsområder. Der foreligger nu tre udkast til samarbejdsaftaler med Aalborg Universitet, Væksthus Nordjylland og VisitNordjylland. De to første har karakter af en rammeaftale, mens sidstnævnte har karakter af en resultatkontrakt. Endvidere er sekretariatet i dialog med Netværk Nordjylland om udvikling af en samarbejdsaftale, men denne aftale er på nuværende tidspunkt ikke færdig.
Beskrivelse:
Behovet for koordinering og tværgående samarbejde har aktualiseret spørgsmålet om, hvordan Vækstforum sammen med regionale interessenter bedst kan tilrettelægge en fælles strategi og indsats, som bidrager positivt til regionens erhvervs- og kompetenceudvikling. Dette behov skal ikke mindst ses i sammenhæng med, at nogle få centrale institutioner i Nordjylland er både udviklere og operatører på projekter under erhvervsudviklingsstrategiens indsatsområder og de modtager i denne forbindelse betydelige økonomiske midler.
Vækstforum har derfor peget på, at det – som udgangspunkt – ville være en god idé at indgå aftaler med Aalborg Universitet, Væksthus Nordjylland, VisitNordjylland og Netværk Nordjylland. På den baggrund har sekretariatet været i dialog med de nævnte partnere, og der foreligger nu udkast til aftaler for de tre først nævnte organisationer. Aftalen med Netværk Nordjylland vil derimod ikke foreligge i udkast før senere på foråret, fordi de er begyndt lidt senere end de tre andre.
De tre aftaler er lidt forskellige i opbygningen:
- Udkast til aftaler med Aalborg Universitet og Væksthus Nordjylland har karakter af rammeaftaler om de overordnede mål og retningslinier. Rammen suppleres med bilag som indeholder specifikke resultatmål for hvert af de projekter, som har opnået støtte fra Vækstforum. Se som eksempel ansøgningen: ”Videnspredningsaftalen mellem erhvervslivet og Aalborg Universitet” bilag 11c side 5 ff på dagens møde
- Udkast til aftale med VisitNordjylland har karakter af en resultatkontrakt, idet finansieringen i langt højere grad kommer fra Vækstforum for så vidt angår de samlede aktiviteter i VisitNordjylland. Resultatkontrakten udgør samtidig en ansøgning på midler til VisitNordjylland for perioden 2008-10. Ansøgningen er nærmere beskrevet i bilag 11 c, side 49 med flere.
Da Vækstforum har besluttet, at udarbejdelsen af aftaler med de nævnte operatører er en forudsætning for at opnå støtte til projekter, fremlægges udkastene nu til Vækstforums til beslutning.
For at undgå misforståelser er der ikke i de enkelte samarbejdsaftaler taget stilling til konkrete støttebeløb. Frigivelsen af midlerne i resultatkontrakten kræver en særskilt ansøgning typisk til EU's strukturfonde. Disse ansøgninger vil Vækstforum få forelagt til beslutning som ellers. Eventuelle regionale udviklingsmidler vil dog kunne frigøres løbende via resultatkontrakten.
Samarbejdsaftalerne er også blevet behandlet i Indstillingsudvalget. Indstillingsudvalget godkendte samarbejdsaftalerne som oplæg til denne drøftelse i Vækstforum.
Indstilling
Sekretariatet indstiller, at Vækstforum godkender samarbejdsaftaler som ramme om det kommende samarbejde mellem Vækstforum og VisitNordjylland, Aalborg Universitet og Væksthus Nordjylland.
Beslutning
Resultataftalen med VisitNordjylland var forudgående blevet behandlet under punkt 3.
Vækstforum bemærkede til samarbejdsaftalen med Aalborg Universitet og Væksthuset, at det bør fremhæves tydeligere, at yderområderne skal tilgodeses, og at initiativer under aftalen skal være virksomhedsrettede og virksomhedsrelevante. Vækstforum bemærkede endvidere, at man i samarbejdsaftalerne med Aalborg Universitet og Væksthus Nordjylland bør tilføje, at det ved initiativer under aftalerne skal understreges, og senere dokumenteres, at der samarbejdes med relevante partnere.
Med disse bemærkninger godkendte Vækstforum aftalerne.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen og Niels Buus deltog ikke i behandlingen af punktet. Endvidere deltog Mogens Gade, Karen Melson og Erik Sørensen ikke i behandlingen af resultatkontrakten mellem Vækstforum og VisitNordjylland jf. habilitetsreglerne.
Bilag:
A) Udkast til samarbejdsaftale mellem Aalborg Universitet og Vækstforum
B) Udkast til samarbejdsaftale mellem Væksthus Nordjylland og Vækstforum
C) Udkast til resultatkontrakt mellem VisitNordjylland og Vækstforum
11. Bevillinger 2007, råderum 2008 og nye ansøgninger til mødet
J.nr. 1-30-76-0005-07
Resumé
Der foreligger til dagens møde 32 ansøgninger indsendt under Handlingsplan 2007, som ansøgningsmæssigt beløber sig til 328 mio. kr. Indstillingsudvalget har behandlet ansøgningerne efter de sædvanlige kriterier. Udvalget valgte at prioritere ansøgninger til et samlet støttebeløb på 145 mio. kr.
På sit møde den 25. februar 2008 afsatte Vækstforum en ramme på maksimalt 150 mio. kr. til projekter indsendt under Handlingsplan 2007. Imidlertid tog Vækstforum ikke eksplicit stilling til, om de 15 mio. kr., der samtidig blev afsat til små projekter mv., skal tages af rammen på 150 mio. kr.
Beskrivelse
Status for forbrug og råderum
Den samlede EU-bevillingsramme er ikke årsopdelt, men udgør ét samlet beløb for en periode af 7 år. Derfor fordeles enkeltbevillinger heller ikke på år, men afskrives med det samme. Det samlede EU-beløb til rest er derfor altid ”frie” midler. I modsætning til EU-midlerne er Regionsrådets udviklingsmidler bundet til årlige bevillinger, og merforbrug på år kan derfor ikke forekomme, mens mindreforbrug kan overføres til næste år.
| Finansieringskilde |
Beløb 2007-13 (mio. kr.) |
Gennemsnit pr. år |
| EU's Regionalfond |
392 |
56 |
| EU's Socialfond |
392 |
56 |
| Regionsrådets midler |
447 |
64 |
| I alt |
1.231 |
176 |
| Forbrug 2007 |
263 |
263 (n/a) |
| Restbeløb |
968 |
138 |
Som det fremgår, er der i 2007 indstillet projekter for i alt 263 mio. kr. - heraf 214 mio. kr. som EU-støtte. Det er vigtigt at understrege, at dette ikke samlet set er et udtryk for et merforbrug, men dels udtryk for at projekter afskrevet i 2007 løber over flere år, typisk 2-3 år, dels er der er valgt en afskrivningsprofil, som bruger forholdsvis mere i starten af 7-årsperioden.
En oversigt over de projekter der er godkendt i 2007 er vedlagt dette punkt. Resumé af de projekter, der har fået støtte, findes på Vækstforums hjemmeside.
Vækstforum diskuterede forbruget i 2007 og det samlede råderum for perioden 2007-13 på sit seneste møde og besluttede, at der i 2008 kan anvendes op til 250 mio. kr., heraf mindst 100 mio. kr. til nye initiativer. Sidstnævnte skal finansiere dels de initiativer, som i 2008 vil følge de partnerskabsinitiativer, som aktuelt er under forberedelse, dels nye projekter under de fokuseringer for 2008, som Vækstforum identificerede på sit møde den 25. februar. Disse fokuseringer er:
- Stærke klynger: IKT, Intelligent byggeri og fødevarer
- Vedvarende energi og nye energiformer
- Kompetence udvikling i særklasse
- Regionalt innovationsmiljø
- Turisme og oplevelsesøkonomi.
I tilknytning til råderummet besluttede Vækstforum at lægge nogle reservationer ind i det økonomiske perspektiv til rammeaftaler med særlige strategiske samarbejdspartnere/ entreprenører, samt til de aktiviteter, der typisk går igen fra år til år og give en ”langtidsbevilling” til disse. Vækstforum pegede i denne forbindelse på følgende:
- AAUs regionale videnspredningsaktiviteter, fx . 10-12 mio. kr. (2008 er dækket)
- Netværk Nordjylland (erhvervsskolesamarbejdet), vejledning 4-5 mio. kr. (fra 2009)
- Turismefremme ikke omfattet af strukturfondene, fx 8-10 mio. kr. (2008 dækket)
- Små projekter (forundersøgelser, bistand til partnerskabsinitiativer), 10 mio. kr.
- Diverse kontingenter og analyser, fx 5 mio. kr. pr. år.
Sådanne reservationer skal alle bindes op på aftaler/kontrakter med tydelig reference til Vækstforums erhvervsudviklingsstrategi og specifikke indsatsområder.
En underopdeling af det økonomiske råderum kan illustreres som vist i figuren:
Det fremgår ikke af Vækstforums beslutning, om forhåndsreservationen i 2008 til små projekter og diverse skal tages af rammen på 150 mio. kr. til Handlingsplan 2007-initiativer eller af rammen på 100 mio. kr. til Handlingsplan 2008-initiativer. I figuren ovenfor er de rent teknisk taget af 2007-rammen.
Det skal understreges, at Vækstforum på sit seminar i februar ikke tog endelig stilling til den i figuren viste fordeling mellem årene 2009-13.
Ansøgninger til dagens møde
Der foreligger til dagens møde 32 ansøgninger indsendt under Handlingsplan 2007. Af disse er 7 tidligere behandlet i Vækstforum i 2007, men udsat med henblik på afklaring af enkelte spørgsmål. Senest var ansøgningerne på Vækstforums møde den 25. februar, men blev udsat til behandling på mødet den 29. april, således at der kunne foretages en samlet prioritering af alle projekter indsendt under Handlingsplan 2007. De øvrige 25 ansøgninger er ikke tidligere behandlet i Vækstforum.
De 32 ansøgninger beløber sig ansøgningsmæssigt til 328 mio. kr. Indstillingsudvalget har behandlet ansøgningerne efter de sædvanlige kriterier. Udvalget prioriterede projekter til et samlet beløb på 145 mio. kr.
Imidlertid ”æder” indstillingerne for 145 mio. kr. sig ind på ”100 mio. kr.’s rammen”, som Vækstforum afsatte til nye initiativer i 2008. Til dette bemærkede Indstillingsudvalget, at flere af de projekter, som indgår i de 145 mio. kr., også passer godt til de fokuseringer, som indgår i Handlingsplan 2008 og således kan betragtes som at ”tage forskud” på 2008-rammen. Med disse bemærkninger indstiller udvalget, at Vækstforum træffer afgørelse om rammens størrelse. Sekretariatet har på denne baggrund formuleret to alternativer, som Vækstforum kan tage udgangspunkt i.
Indstilling
Sekretariatet indstiller, at Vækstforum:
- Alternativ 1:
tiltræder Indstillingsudvalgets indstillinger som vist i bilaget og vedtager følgende fordeling af 250 mio. kr. rammen.
- anvende 145 mio. kr. til ansøgninger under Handlingsplan 2007
- anvende 13 mio. kr. af rammen på små projekter og diverse
- anvende 92 mio. kr. til nye initiativer under Handlingsplan 2008
- Alternativ 2:
tiltræder Indstillingsudvalgets indstillinger som vist i bilaget, men reducerer beløbet til 2007-ansøgningerne via prioritering af disse og vedtager følgende fordeling af 250 mio. kr. rammen.
- anvende 137 mio. kr. til ansøgninger under Handlingsplan 2007
- anvende 13 mio. kr. af rammen på små projekter og diverse
- anvende 100 mio. kr. til nye initiativer under Handlingsplan 2008
Beslutning
Vækstforum besluttede at tiltræde alternativ 1. Herudover tiltrådte Vækstforum indstillingerne i ansøgningerne med de bemærkninger som fremgår af bilaget, i hvilket Vækstforums beslutning er gengivet i hver enkelt sag, herunder hvem der ikke deltog i behandlingen af de enkelte punkter pga. habilitetsreglerne.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen og Niels Buus deltog ikke i behandlingen af punktet.
Bilag:
A) Finansieringsoversigt 2007
B) Ansøgnings- og indstillingsoversigt
C) Sagsfremstillinger og beslutninger fra Indstillingsudvalgets møde den 14. april 2008
12. Anmodning om forlænget tidsfrist for museumsansøgninger
J.nr. 1-30-76-21-0096-07
Resume
På mødet den 24. oktober 2007 besluttede Vækstforum at indstille fem ansøgninger om interaktiv digital formidling. Disse ansøgninger fik frist til den 1. april 2008 til at afklare en række spørgsmål. I praksis har det vist sig, at flere af projekterne har haft vanskeligt ved at tilvejebringe den sidste del af medfinansieringen inden for tidsfristen. Det indstilles derfor, at Vækstforum forlænger tidsfristen til den 15. november 2008.
Beskrivelse
På mødet den 24. oktober 2007 besluttede Vækstforum at indstille fem ansøgninger om interaktiv digital formidling. Det drejer sig om:
- Netværksplatform til kulturoplevelser, v/KulturarvNord
- Digitales II – Det svære valg, v/Bangsbo Museum
- Skagen Odde Interaktionsprojekt, v/Skagen By og Egnsmuseum
- Rubjerg Knude – Formidling af naturen gennem edutainment og sansning, v/Vendsyssel Museum
- Museet som kulturøkonomisk drivkraft, v/Skagen Museum.
Ansøgninger fik alle en frist til den 1. april 2008 til at afklare tvivlspørgsmål. Imidlertid har det vist sig at vanskeligere for samarbejdsprojektet at få tilvejebragt den nødvendige medfinansiering, fordi de fonde der søges hver har sine ansøgningstidsfrister ligesom Erhvervs- og Byggestyrelsen har fremsendt supplerende spørgsmål.
Projekterne søger derfor Vækstforum om en fristforlængelse til at afklare dels medfinansieringen og dels Erhvervs- og Byggestyrelsens spørgsmål. Projekterne anmoder om frist til den 15. november 2008.
Indstilling
Sekretariatet indstiller, at Vækstforum forlænger tidsfristen til den 15. november 2008 med henblik på at afklare alle relevante spørgsmål, således der vil kunne gives bevilling i Erhvervs- og Byggestyrelsen.
Beslutning
Vækstforum besluttede at godkende forlængelsen under forudsætning af, at ansøger oplyser regionens ikke-deltagende museer om at projektet er åbent for disse under de betingelser, som gælder for de allerede deltagende museer.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen, Kurt T. Nielsen, Lars Mahler og Niels Buus deltog ikke i behandlingen af punktet.
13. Anmodning om forlængelse af ”Nordjysk netværk til sporbarhed af fødevarer”
J.nr. 1-30-76-0003-07
Resumé
Projektet ”Nordjysk netværk til sporbarhed af fødevarer” har til formål at oprette et nordjysk fødevarenetværk, der skal udvikle og anvende et sporbarhedssystem. Systemet fortæller forbrugeren om det enkelte produkts oprindelsessted og data fra primærproducenten. Dermed kan oprindelsesstedet dokumenteres og kunden/slutbrugeren kan se, hvor varen er produceret.
Projektet er en del af den oprindelige vækstpakke for Region Nordjylland 2005-2007. Oprindeligt opnåede projektet en bevilling på 9.750.000 kr. i støtte. Imidlertid har en række nødvendige afklaringer taget længere tid en forventet. Projektet anmoder derfor Vækstforum om en fristforlængelse til den 31. december 2009.
Sagsfremstilling
Projektet beder om forlængelse, således at bevillingen først udløber den 31. december 2009. Ifølge den nuværende bevillingsskrivelse udløber projektet den 31. december 2008 (projektet kører med en godkendt forsinkelse på et år pga. sen afklaring af bevilling fra 3 forskellige ordninger). Oprindeligt skulle projektet, ifølge bevillingen fra Vækstpakken, være afsluttet med udgangen af år 2007.
Som primær årsag til anmodningen om fristforlængelse anfører ansøger, at forlængelsen vil frigive ressourcer til en række aktiviteter, der samlet kan forøge udbyttet af sporbarhedsprojektet. Samtidig vil udnyttelsen af de mulige synergieffekter også forudsætte mere tid. jf. vedlagte bilag.
Imidlertid nævner bevillingshaver også at der kan opstå problemer med at opfylde kravet ”milepælen” om et vist antal medlemmer i netværket. Det forventes dog at flere vil slutte sig til netværket i den sidste del af projektets løbetid, når det i højere grad er færdig udviklet og dermed mere brugbart. Pr. 1. april 2008 er der 70 virksomheder og organisationer i netværket.
Projektet vurderer, at en forlængelse kan sikre et fortsat tættere samarbejde med andre initiativer og organisationer på fødevareområdet – f.eks. Culinary Institute, Smagen af Nordjylland, Perikum, VIFU, Fiskens Hus Danmark m.fl. Desuden kan nye muligheder i grænseoverskridende samarbejder udnyttes - f.eks. det skandinaviske samarbejde i Kattegatregionen.
Indstilling
Sekretariatet indstiller til Vækstforum at ”Nordjysk netværk til sporbarhed af fødevarer” forlænges frem til den 31. december 2009. Den endelige godkendelse træffes af Erhvervs- og Byggestyrelsen.
Beslutning
Vækstforum besluttede at følge indstillingen.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen, Kurt T. Nielsen, Lars Mahler og Niels Buus deltog ikke i behandlingen af punktet.
Bilag: Brev fra Himmerlands Udviklingsråd den 7. april 2008
14. Orientering om nye retningslinier for ”Den Konkurrenceudsatte pulje”
J.nr. 1-30-76-0005-07
Resume:
Ligesom sidste år udbyder Erhvervs- og Byggestyrelsen også i år ca. 49 mio. kr. fra strukturfondene til en landdækkende konkurrence.
Temaerne for konkurrencen er:
- Fremme af effektiv energianvendelse og vedvarende energi.
- Gode rammevilkår for udenlandsk arbejdskraft i Danmark
- Forbedrede rammevilkår for udvikling af klyngerelationer
Ansøgningsfrist for projekterne er den 15. august 2008.
Beskrivelse:
I lighed med sidste år indkaldes der også i år projekter til den konkurrenceudsatte pulje. Den praktiske håndtering af ansøgningerne sidste år især den meget kort tidsfrist til indstilling af ansøgningerne i Vækstforum gav anledning til en del kritik. Denne kritik har Erhvervs- og Byggestyrelsen forsøgt at imødegå til den kommende konkurrence blandt andet ved at definere klarere kriterier for udvælgelsen af projekter ligesom forudsætningerne for ”pulje 2008” er væsentligt ændret.
Et forslag til nye kriterier er behandlet i Danmarks Vækstråd og i Overvågningsudvalget for strukturfondene. Selv om der fortsat kan ske mindre justeringer både med hensyn til processen og selve indholdet, er hovedlinierne nu aftalt.
Temaerne for den konkurrenceudsatte pulje 2008 er:
- Fremme af effektiv energianvendelse og vedvarende energi (Regionalfonden)
- Gode rammevilkår for udenlandsk arbejdskraft i Danmark (Socialfonden)
- Forbedrede rammevilkår for udvikling af klyngerelationer (Social- og Regionalfonden)
Kriterier
I den netop gennemførte runde 2007 blev der fremsendt ansøgninger for et større beløb, end der var til rådighed. Belært af erfaringerne herfra vil Erhvervs- og Byggestyrelsen til denne runde forsøge at opstille så klare og gennemsigtige kriterier for udvælgelsen, således at der kan foretages en vurdering og prioritering, som sikrer den fornødne kvalitet hos de projekter, som opnår finansiering.
Alle projekter, som fremsendes til den konkurrenceudsatte pulje, skal (naturligvis) opfylde alle de sædvanlige krav, som opstilles til strukturfondsprojekter. For eksempel: Nyhedsværdi, additionalitet, understøtte den regionale erhvervsudviklingsstrategi etc. Desuden skal projekterne opfylde en række kriterier og underkriterier som hvert vægtes med et pointsystem. Som et eksempel på disse særlige kriterier som vægtes kan nævnes: Projekter som gennemføres i et stærkt partnerskab med opbakning/involvering af erhvervslivet etc.
Midler
Der ventes afsat 49 mio. kr. fra strukturfondene til den konkurrenceudsatte pulje. I lighed med 2007 ventes det, at Økonomi- og erhvervsministeriet kan afsætte yderligere 25 mio. kr. i medfinansiering. De resterende 25 mio. kr. skal projekterne selv tilvejebringe. Sammenfattende kan de projekter, som imødekommes, opnå en samlet støtte på optil 75 % af de støtteberettigede udgifter.
Ansøgningsfristen
Den fælles ansøgningsfrist for alle regioner er den 15. august 2008. Alle ansøgninger, der ønsker at komme i betragtning, skal være Erhvervs- og Byggestyrelsen i hænde ikke senere end den 15. oktober 2008. Høringen i Danmarks Vækstråd ventes at finde sted december 2008. Herefter vil ministeren træffe afgørelse om hvilke projekter der imødekommes, og hvilke der ikke gør.
Indstilling
Det indstilles, at Vækstforum tager orienteringen om den konkurrenceudsatte pulje til efterretning.
Beslutning
Vækstforum tog orienteringen om den konkurrenceudsatte pulje til efterretning.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen, K
Bilag: Brev fra Erhvervs- og Byggestyrelsen dateret den 3. april 2008
15. Mødekalender
J.nr. 1-30-76-0005-07
Vækstforums kommende møde er tidligere aftalt til den 18. juni 2008 klokken 14.00 – 18.00. Stedet er på nuværende tidspunkt ikke kendt.
Med hensyn til Vækstforums møder i efteråret blev formandskabet opfordret til at foreslå de konkrete datoer for de kommende møder i efteråret.
På den baggrund har formandskabet på sit møde den 7. april foreslået følgende mødedatoer:
- Mandag den 29. september 2008 kl.14.00 til 18.00. Mødet holdes på Oticon i Thisted
- Mandag den 8. december 2008 kl. 14.00 til 18.00. Mødet holdes et sted i Aalborg
Indstilling
Det indstilles, at Vækstforum med udgangspunkt i de to foreslåede tidspunkter, aftaler en mødekalender for efteråret.
Beslutning
Vækstforum godkendte de to foreslåede mødedatoer for efteråret 2008.
Erik Hove Olesen, Hans Christian Maarup, Knud Kristensen, Kurt T. Nielsen, Lars Mahler og Niels Buus deltog ikke i behandlingen af punktet.
16. Eventuelt
J.nr. 1-30-76-0005-07
Intet at bemærke.