Tilbage til oversigt

30. Godkendelse af medlemmer til Sundhedsbrugerrådet

Se dette punkt på video

J.nr. 1-30-72-0001-09

Resumé

Regionsrådet godkendte 25. september 2007, at der skulle nedsættes et Sundhedsbrugerråd og 26. februar 2008 blev kommissorium og sammensætning af Sundhedsbrugerrådet godkendt.

Valgperioden følger de regionale valgperioder. Første valgperiode er dermed sluttet med udgangen af 2009, og der er derfor blevet indstillet nye medlemmer og suppleanter. Indstillingen er sket ud fra det kommissorium, som Regionsrådet godkendte.

Sagsfremstilling

I henhold til kommissoriet er der kommet indstillinger fra Danske Patienter, Danske Handicaporganisationer og Danske Ældreråd. I kommissoriet har patientforeninger, der ikke er medlem af en paraplyorganisation også indstillingsret til et medlem og en suppleant, men der er ikke modtaget indstillinger.

Ældre Sagen og Bevaringsforeningen for Thy-Mors Sygehus har indstillet hhv. to medlemmer, to suppleanter og et medlem til trods for, at de ikke ud fra det vedtagne kommissorium har indstillingsret.

Ældre Sagen er en medlemsbaseret privat forening og af Ældre Sagens hjemmeside fremgår det, at 59 % af medlemmerne i Danske Ældreråd også er medlem af Ældre Sagen. Dermed er der sandsynlighed for en overrepræsentation af ældre medborgere, hvis Ældre Sagen også får indstillingsret. Endvidere kan det oplyses, at Ældre Sagen beskæftiger sig med både generelle ældrepolitiske emner og enkeltpersoners situation såvel lokalt som på landsplan, hvorimod Danske Ældreråd kun beskæftiger sig med generelle ældrepolitiske emner og ikke med enkeltsager. I Sundhedsbrugerrådets kommissorium er det anført, at det ikke skal være forum for enkeltsager. Endeligt skal det anføres, at Ældre Sagen er en medlemsbaseret privat forening, hvorimod Danske Ældreråd er en valgt offentlig myndighed med hjemmel i §30 i Lov om retssikkerhed og administration på det sociale område.

Bevaringsforeningen for Thy-Mors Sygehus har som formål at styrke sundheden og behandlingen for borgerne på Mors, at styrke ressourcerne for behandling i nærmiljø og styrke anskaffelsen af udstyr til gavn for alle. Der er ca. 80 medlemmer af foreningen.

Indstilling

Administrationen indstiller at Forretningsudvalget overfor Regionsrådet indstiller:

1.at de indstillede medlemmer fra Danske Patienter, Danske Handicaporganisationer og Danske Ældreråd udpeges

2.at henvendelsen fra Ældre Sagen og fra Bevaringsforeningen for Sygehus Thy-Mors besvares med, at de ikke anses for at være dækket af begrebet patientforening og derfor ikke kan repræsenteres i Sundhedsbrugerrådet.

Beslutning

Forretningsudvalget traf på mødet den 4. januar 2010 følgende beslutning:

Indstillingen blev godkendt. Ældresagen og Bevaringsforeningen for Thy-Mors Syge-hus er ikke patientforeninger og indstilles ikke repræsenteret i Sundhedsbrugerrådet.

Henrik Ringbæk Madsen og Pernille Buhelt deltog ikke i behandlingen af sagen.

Beslutning

Regionsrådet traf på mødet den 19. januar 2010 følgende beslutning:

Indstillingen blev godkendt. (Det bemærkes, at Danske Ældreråd har indstillet Tage Enevoldsen, fornavnet er fejlagtigt angivet som "Kaj" i bilaget.)

Michael Karlborg, Jette Ramskov og Laurits Krog deltog ikke i sagens behandling.

Bilag
1. kommissorium for Sundhedsbrugerrådfet
2. liste over indstillede medlemmer og suppleanter til Sundhedsbrugerrådet
3. Henvendelse fra Ældresagen