Referat af møde i Sundhedsbrugrrådet 3. august 2011

Tilstede:
Henning Olsen (HO)
Hanne Møller (HM)
Birthe Hvollbæk (BH)
Bruno Christiansen (BC)
Irene Hjortshøj (IH)
Preben Kruse (PK)
Dorthe Haslund Pape (referent)

Fraværende:
Karl Christensen
Bente Buus Nielsen
Jytte Schaltz
Bente Djørup
Pernille Fendinge


1. Velkomst ved formand Henning Olsen

Generelle drøftelser vedr. medlemmer af Sundhedsbrugerrrådet, mødedeltagel-se, anvendelse af suppleanter.

Dagsorden og referat sendes i henhold til vedtaget beslutning 15/5-2008 til både medlemmer og suppleanter.

Det er på andet møde i Sundhedsbrugerrådet 16/9-2008 vedtaget, at suppleanter skal indtræde ved varigt forfald, og at der er tale om personlige suppleanter i den rækkefølge paraplyorganisationer (DP, DH, Danske Ældreråd) har udpeget dem. Se vedhæftede opdaterede medlems- og suppleantoversigt anno maj 2011.

Afslag om SBR repræsentation i projektorganisationen om behandlerhuse. Af-slaget er begrundet i den politisk vedtagne projektorganisation.

HO inviteret som oplægsholder til konference 30/9 med nyuddannede spciallæ-ger i intern medicin. HO skal holde oplæg om patienters ønsker/forventninger til praktiserende læger samt information om Sundhedsbrugerrådet. Preben Kruse har på forhånd meldt input og mailer disse til HO snarest. Andre i Sundhedsbru-gerrådet opfordres til at gøre det samme, hvis relevant.
Danske Patienter afholder Patientrepræsentationskursus igen (første seance var 18/6 i København), og Irene Hjortshøj (DH) og Birthe Hvolbæk (DH) deltog. Om-drejningspunktet på kurset 18/6 var i høj grad demokrativisio-ner/forventningsafklaring. Dette stemmer også meget godt overens med nuvæ-rende situation i Region Nordjylland.

Næste gang er 8/10 i Århus og tredje gang er 11/11 i København. Læs mere her: http://danskepatienter.dk/arrangementer/introduktionskursus-patientrepraesentanter-arhus og her: http://danskepatienter.dk/arrangementer/introduktionskursus-patientrepraesentanter-kobenhavn

Interesserede (max to pr. gang) kan tilmeldes via sekretariatet. På forhånd har Hanne Møller tilmeldt sig 8/10 og Tage Enevoldsen har tilmeldt sig 11/11. Sekr-teriatet tilmelder disse til Danske Patienter. Kursisterne sørger selv for det prakti-ske med bestilling af transport osv. Efterfølgende udfyldes befordringsskema til sekretariatet.

HO oplyser, at formandskabet i Sundhedsbrugerrådet har ønsket et snarligt mø-de med regionsrådsformand Ulla Astman vedr. bl.a. forventningsafstemning til Sundhedsbrugerrådet. Sekretariatet har sendt forespørgsel videre og er i gang med at finde en dato, hvor Ulla Astman samt en deltager fra direktionen og Pati-entdialog kan deltage.


 

2. Oplæg om budget 2012 ved Økonomichef Henrik Larsen

Se venligst materiale fra dagen.

Høringssvar drøftes og udarbejdes. Indsendes til Budget og Finans senest 10. august i henhold til høringsfristen. Høringssvar er vedhæftet referat.


3. Oplæg om Sundhedsstrategi ved strategi- og projektkonsulent Birgit Thygesen

Se venligst materiale fra dagen.

Høringssvar drøftes og udarbejdes. Indsendes til Planlægningsafdelingen senest 1. september i henhold til høringsfristen. Høringssvar er vedhæftet referat.


4. Oplæg om Det nye universitetsbyggeri ved projektchef Niels Uhrenfelt

Der har været afholdt runde 1 i arkitetektkonkurrence. Frist for forslag udløber 5/8. 19/8 besluttes det, hvilke forslag, der skal indstilles til politisk godkendelse. De seks skal frem til januar 2012 arbejde på forslag inkl. udvidelsesmuligheder op til 20%. Bedømmelseskomité vælger tre vindere, der politisk godkendes.
Runde 2 igangsættes derefter, og de tre vindere skal nu rette til i forhold til de kommentarer, bedømmelseskomitéen har udtalt.
Vinderprojektet findes.

5. Valg af maleri til Patienternes Pris 2011


Max pris 12.500 kr.
Kunstneren skal være anerkendt og gerne fra Region Nordjylland
Efterleve principperne for helende kunst.

Maleri 1:
• Kunstner: Kurt Olsson, Aalborg
• Titel: Kvinder ved havet
• RN Pris: 12.000 kr.

Maleri 2:
• Kunstner: Kurt Olsson, Aalborg
• Titel: Område ved Bulbjerg
• Pris: 9.200 kr.


Maleri 3:
• Kunstner: , Århus
• Titel: Love me for what I do…. Not for what I am
• RN Pris: 12.500

Maleri 4:
• Kunstner: Ann Sigh, Århus
• Titel: Pinganer
• Pris: 8.500

Sundhedsbrugerrådet vælger, at det skal være maleri 2, der skal være Patienter-nes Pris 2011.

Sekretariatet har 8. august 2011 kontaktet gallerierne med besked. Maleri 2 er bestilt ved Atelier Olsson, tlf. 98 13 18 20 og kontrakt sendt mhp. udfyldelse og returnering. Det besluttes imidlertid i Sundhedsbrugerrådet, at hvis modtager af Patienternes Pris bliver en børneafdeling så skal Patienternes Pris være maleri 4 af Ann Sigh. Dette informeres Atelier Olsson om i kontrakten, og Galleri Tornby informeres om dette telefonisk og indvilliger i at tilbageholde maleriet indtil medio oktober, hvor sekretariatet telefonisk kontakter galleriet, tlf. 24 89 72 62.

De udpegede medlemmer til indstillingsudvalget (Henning, Hanne, Bente og Jyt-te)n bedes kontakte sekretariatet snarest mhp. om de kan deltage i indstillings-møde 5/10 kl. 9 i Regionshuset. Mødet forventes at vare hele dagen og Regio-nen serverer forplejning hele dagen.

6. Planlægning af temadag med Regionsrådet og patientforeninger 28. november 2011

 

Tema: Overgangen fra sygehuset til den kommunale pleje – fra region til kom-mune.
Forslag til oplægsholdere:
Jes Søgaard, Jes Søgaard, Direktør for Dansk Sundhedsinstitut
Aalborg Universitet – en person med tilsvarende kompetencer og erfa-ring som Peter Kragh. Hanne Møller og sekretariatet undersøger nærme-re.
Sundhedsfaglig direktør Jens Winther (oplæg om Sundhedsaftaler)
HO og HM’s bemærkninger til udsendelsesliste modtages senest 3. oktober 2011 af Karina (vikar for Dorthe) Patientdialog, telefon 96 35 10 45.

Invitation sendes udover til forsendelseslisten til Sundhedskoordinationsudvalget i Region Nordjylland – læs mere her: http://www.rn.dk/Regionen/Politik/Sundhedskoordinationsudvalget/Medlemmer/

7. Evt.

Der er pr. 3. august kommet 70 indstillinger til Patienternes Pris 2011

Godkendelse af referat: Hvis ikke, der indenfor en uge efter udsendelse er kom-mentarer til referatet, betragtes det som godkendt og lægges på www.sundhedsbrugerradet.rn.dk


Næste møde 28/11-2011.
Samme dag er der kl. 15.30-18.00 temamøde mellem Sundhedsbrugerrådet, Regionsrådet og patientforeninger i Nordjylland.

Se mødekalender på www.sundhedsbrugerradet.rn.dk
Husk venligst at melde afbud til Karina,
9635 1045 senest en uge før.







Yderligere information
  • Opdateret d.
  • 18. april 2012